Ürünler
Erman Özdemir

Impact T®

Impact® T
Fungisit
Etken Madde
225 g/l Tebuconazole + 75 g/l Flutriafol
Formülasyon
Solüsyon Konsantre (SL)

Impact® T, buğday yaprak hastalıklarından Sarı pas, Külleme ve Septorya'ya karşı kullanılan, koruyucu ve tedavi edici özelliklere sahip çift aktif maddeli bir fungisittir.

Bitki Adı Hastalık Adı Kullanım Dozu Son İlaçlama ile
Hasat Arasındaki Süre
Şeker Pancarı Pancar Yaprak Leke Hastalığı (Cercospora beticola) 25 ml/da 35 gün
Buğday Sarı pas (Puccinia striiformis) 100 ml/da 4 49 gün
Tahıl Küllemesi (Erysiphe graminis)
Septorya Yaprak Lekesi (Septoria tritici)

ÖZELLİKLER

  • Güçlü koruyucu ve tedavi edici özellik
  • Uygulandığı andan itibaren çok hızlı ve uzun süreli etki gösterir
  • Buğdayda görünen en önemli yaprak hastalıkları ile mücadelede farkı hemen görülür ve diğer ilaçlara göre daha hızlı etki eder
  • İlacın bitki bünyesinde hızla hareket etmesi yeni gelişen bitki aksamlarına ilacın taşınması ve hastalıklarla mücadelede önemli avantaj sağlar
  • Yağmur ile yıkanmaya dayanıklıdır

UYGULAMA ZAMANI

Hastalıklara karşı başarılı bir mücadele yapabilmek ve iyi bir ürün verimi elde edebilmek ilk hastalık enfeksiyonlarının başladığı zaman mücadelenin yapılması ile mümkündür.

Buğday sarı pas: Hastalık belirtileri görüldüğünde uygulamalara başlanmalıdır. Pas etmenlerine karşı yeşil aksam uygulaması yapılır. Yaprakların ve sapın yüzeyi karışım ile kaplanacak şekilde uygulama yapılmalıdır. İklim koşulları ve hastalığın durumu dikkate alınarak gerektiğinde 10-14 gün aralıklarla uygulamalara devam edilir.

Buğdayda tahıl küllemesi: İklim koşulları dikkate alınarak hastalığın seyri izlenmeli, hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam uygulamasına başlanmalıdır.

Buğdayda septorya yaprak lekesi: Eğer iklim koşulları hastalığın gelişimine uygun gidiyorsa ve epidemik bir durum olasılığı varsa yeşil aksam uygulaması uygulanır. Genel olarak uygulama için en iyi zaman bayrak yaprağının tamamen açıldığı kın döneminin sonu veya başak çıkışı öncesidir. Erken dönemde bitkinin üst kısımlarına doğru tırmanan bir enfeksiyon için bayrak yaprağının çıkması beklenmemelidir. Aynı şekilde, tarla bulaşıksa ve başaklanma döneminde yağışlı havalar devam ediyorsa ekonomik zarar söz konusu olabileceğinden uygulamaya gerek duyulabilir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Bu mantar ilacı fungisit ve insektisitler ile karışabilir. Karışım yapılmadan önce bir ön karışım yapılması tavsiye edilir.

Print
4074 Rate this article:
No rating